Decembrī devāmies uz Madonas novada Mārcienu, lai uzzinātu, kāds bijis Jaunās ielas 6 nama iedzīvotāju ceļš līdz lēmumam par daudzdzīvokļu mājas atjaunošanu, kādā tehniskajā stāvoklī ir nams, kas iedzīvotājiem ir svarīgi un kā gadu gaitā mainījies iedzīvotāju vairākuma viedoklis par labu mājas atjaunošanai. 

Tiekamies ar Gunitu Začestu, kas ir mājas vecākā, kura šeit dzīvo jau 40 gadus. Gunitas uzņēmība ir iedvesmojoša, jo viņa ir strādājoša piecu bērnu mamma, kura atrod laiku saliedēt kaimiņus un rūpēties par mājas un apkārtnes labiekārtošanu un sakopšanu. To novērtējuši arī kaimiņu mājas iedzīvotāji, kuri uzrunājuši viņu kļūt par blakus esošās mājas vecāko. Gunita ir Mārcienas pagasta un Madonas novada patriote, kurai rūp vide, kurā dzīvo viņa un viņas ģimene.

Runājot par vērtībām, kuras noteica lēmumu māju atjaunot, viņa atbild: ”Kopā ar kaimiņiem sapratām, ka mums māja ir jāatjauno, lai nākamajām paaudzēm saglabātu to mantojumu, kas mums ir atstāts. Man gribas sakārtot savu pagastu, vidi apkārt, jo tās ir manas mājas.’’

Mārciena ir  vieta, kuru par savām mājām sauc daudzas jaunās ģimenes. Tā atrodas tuvu Madonai, kur ir skolas, darba vietas un attīstīta kultūras vide. Gunita atzīst, ka pēdējo gadu laikā mainījies mājas iedzīvotāju sastāvs un visi 18 dzīvokļi ir apdzīvoti. Pirms 5 gadiem, kad uzsāktas pirmās sarunas par remontdarbiem mājas stāvokļa uzlabošanai, vairums iedzīvotāji bijuši noraidoši. Satraukušies par kredītsaistībām un pieraduši pielāgoties esošajiem mājas ekspluatācijas apstākļiem, proti, māja nav pieslēgta centralizētās apkures sistēmai un katru dzīvokli tā īpašnieks apsilda individuāli ar elektriskajiem sildītājiem vai individuālajiem apkures katliem.

‘’Lielākā sāpe ir tā, ka katram dzīvoklim ir sava individuāla apkure, kas kā pagaidu risinājums ierīkota pirms 30 gadiem. Tā nav droša un ir nolietojusies. Dzīvokļi vienkārši nav piemēroti šādai apsildīšanai, jo māja sākotnēji būvēta ar centralizētās apkures pieslēgumu. Īpaši vecāka gadu gājuma cilvēkiem ir ļoti problemātiski sagādāt kvalitatīvu malku un to nogādāt, piemēram, trešā stāva dzīvoklī.‘’

Deviņdesmitajos gados, likvidējoties kolhoziem, ēka tiki atslēgta no centralizētās apkures sistēmas un siltumapgādes jautājumu katra dzīvokļa īpašnieks risināja sev piemērotākajā veidā. Dažādās apkures sistēmas rada nevienmērīgu iekštelpu temperatūru, daudzie dūmvadi bojā ēkas fasādes vizuālo tēlu un jumta konstrukcijas. Tomēr būtiskākais, ka šādā mājā tiek nopietni apdraudēta iedzīvotāju drošība.

Gunita neslēpj prieku par to, ka dzīvokļu īpašnieku sarakste ar Madonas novada pašvaldību, daudzu gadu garumā ir vainagojusies panākumiem. Pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu par konteinertipa katlu mājas un inženiertehniskā nodrošinājuma izbūvi mājas pieslēgšanai pie centralizētās siltumapgādes.

Šis Mārcienas nams bija viens no sešiem, kam projekta RenoWave ietvaros Vidzemes plānošanas reģions sniedza iespēju saņemt atbalstu energoaudita veikšanai. Energoaudits ir ēkas apsekošanas un tehniskās izvērtēšanas process, kura rezultātā tiek izpētītas enerģijas plūsmas ēkā – noteikti tās zudumi un ierosinātas efektīvākās taupīšanas iespējas. Izstrādājot daudzdzīvokļu ēkas siltināšanas un atjaunošanas projektu, energoaudits ir obligāts priekšnosacījums, lai saņemtu kredītu un iespējamu ES līdzfinansējumu. Līdz ar to šāda izvērtējuma pieejamība atvieglo un veicina daudzdzīvokļu mājas atjaunošanas procesu. Arī mājas vecākā atzīst, ka ļoti novērtē šo atbalstu, jo tikšanās laikā ar energoauditoru mājas iedzīvotāji daudz labāk izpratuši, piemēram, cik kritiskā stāvoklī ir atsevišķas mājas fasādes daļas, ko ikdienā paši nebija pamanījuši.

Iedzīvotāji ir vienoti uzskatos, ka mājai ir jāatbilst drošības standartiem, jābūt vienotai apkures sistēmai, kas nodrošina ērtu dzīvošanu, kā arī estētiski pievilcīgai. Līdz ar to iedzīvotāju kopsapulcē ir pieņemts lēmums par mājas pilnu atjaunošanu. Ciešā sadarbībā ar pieredzējušu projektu vadītāju no biedrības ‘’Ozolu nami’’ ir izstrādāts pieteikums atbalsta saņemšanai, kas tiks iesniegts ALTUM līdz ar jaunās atbalsta programmas atvēršanu.

Uzziņai: 17.12.2024. Ministru Kabineta sēdē tika apstiprināti jaunie noteikumi “Atbalsta programmas nosacījumi energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās”.