Interreg saka “nē” bīstamajām ķīmiskajām vielām būvmateriālos un aicina pašvaldības rādīt labus piemērus un iedvesmot citus Baltijas jūras reģionā un ārpus tā.
Iepazīsti savu ienaidnieku
Manas mājas ir mana pils… Bet ko darīt, ja tā nav droša? “Mēs esam konstatējuši, ka pastāv izpratnes trūkums par to, ka daži būvmateriāli patiesībā var būt bīstami,” skaidro Kai Klein no Baltijas Vides foruma Igaunijā, kas ir projekta Interreg NonHazCity 3 partnere. Patiesībā daudzi tradicionālie būvmateriāli, ko mūsdienās izmanto ēku būvniecībā un atjaunošanā, joprojām satur bīstamas vielas, kas var kaitēt cilvēku veselībai un planētai. To vidū ir ftalāti, PFAS, bisfenoli, biocīdi un hlorētie parafīni, kā arī daudzi citi. Šīs vielas var būt sastopamas krāsās, grīdas segumos, kabeļos, līmēs un citos materiālos.
Lai gan daži ražotāji izmanto pašreizējā tiesiskā regulējuma nepilnības un nepietiekami informē patērētājus par to, no kā materiāli ir izgatavoti, citiem vienkārši trūkst zināšanu, kā izmainīt savu būvniecības praksi, lai tā būtu netoksiska, aprites un klimata ziņā neitrāla. Turklāt ir patērētāji: pašvaldības, būvniecības uzņēmumi, projektētāji un mājokļu īpašnieki, kuriem trūkst zināšanu un rīku, lai izvēlētos gudrāk.
Kas var palīdzēt?
Lai mainītu šo tendenci un padarītu mājas un darba vietas Baltijas jūras reģionā drošākas, vairāk nekā 20 organizācijas no astoņām valstīm ap Baltijas jūru kopā strādā pie tā, lai palielinātu informētību par bīstamām ķīmiskām vielām, kas slēpjas celtniecības materiālos.
Mums ir arhitekti no Latvijas un Vācijas, zināšanu pārnese no Igaunijas, pieredzējuši pašvaldību speciālisti no Zviedrijas un iepirkumu eksperti no Somijas,
Kai skaidro, kā dažādu valstu, profesiju un zināšanu cilvēku apvienošana Interreg projektā NonHazCity 3, ļauj savstarpēji mācīties un visaptveroši risināt problēmu, kas saistīta ar bīstamajām vielām būvmateriālos.
Atrodi risinājumu!
NonHazCity 3 projektā aktīvi stādājam pie tā, lai aizpildītu zināšanu robus par ķīmiskajām vielām būvmateriālos un informēt par to, kā no tām izvairīties. Projekts dod iespēju pašvaldībām apņemties sasniegt ilgtspējības un vides mērķus. Svarīgs elements šeit ir izglītība, ko nodrošina pielāgota programma, kas aptver tādus aspektus kā, piemēram, zaļais publiskais iepirkums, bīstamo vielu un aprites koncepciju integrēšana ēku sertifikācijas sistēmās. To papildina praktiski katalogi ar drošiem materiāliem, uz kuriem var paļauties, kā arī ceļveži un faktu lapas.
Pašvaldību zināšanu padziļināšana ir cieši saistīta ar sadarbību ar būvniecības uzņēmumiem, projektētājiem un arhitektiem, kuri parasti ir tie, kas saviem klientiem izvēlas būvmateriālus vai konsultē par to izvēli.
Visbeidzot, ar Interreg palīdzību arī māju īpašnieki var droši renovēt savas mājas patstāvīgi. Pateicoties lietotnei Check ED un DIY rokasgrāmatai par sava mājokļa renovāciju bez toksikoloģijas, aprites un klimata pārmaiņām, pieeja jaunām zināšanām ir pa rokai.
Iedvesmojies no Interreg programmas
Lai gan projektam ir tikai trīs gadi, saja laikā tomēr ir paveikts pietiekami daudz: no izpratnes palielināšanas līdz izmaiņām tiesiskajā regulējumā un faktiskai bīstamo vielu likvidēšanai – tā NonHazCity 3 virza uz priekšu vīziju par veselīgu dzīvesveidu veselīgās ēkās, kas būvētas no netoksiskiem, aprites ekonomikai atbilstošiem un klimatneitrāliem materiāliem.
Projekts jau tagad maina cilvēku dzīves, sākot ar tiem, kas ir tieši iesaistīti projektā:
Esmu pateicīgs projektam ne tikai par to, ka man pavēra acis uz šīs problēmas nozīmīgumu ikvienam no mums, bet arī par to, ka radīja pārmaiņas manā ikdienas dzīvē. Projekts man iemācīja, ka es pats varu izvairīties vai samazināt risku saskarties ar bīstamām vielām, pareizi izvēloties ikdienā lietojamos produktus, skaidro NonHazCity 3 projekta vadītājs Normunds Vagalis no Rīgas domes.
Uzmanības centrā!
Normunds Vagalis:
Pašvaldības var daudz darīt, lai samazinātu bīstamo vielu iedarbību uz cilvēkiem mājās, birojos un pašvaldības iestādēs. Pilsēta var, un tai ir jārīkojas, lai samazinātu kaitīgo bīstamo vielu iedarbību uz cilvēku veselību un ekosistēmām.
Tomēr tās to nevar izdarīt vienas pašas. Tādējādi tiek īstenota viena no svarīgākajām Interreg priekšrocībām – efektīva paraugprakses izplatīšana visā Baltijas jūras reģionā. Lai pastiprinātu projekta darbu, NonHazCity 3 sadarbībā ar organizāciju World Future Council aicina pašvaldības izteikties un parādīt savas labākās politikas, likumus un tiesisko regulējumu, kas palīdz radīt beztoksisku, aprites un klimatneitrālu būvniecības vidi savās kopienās. Labākie piemēri saņems NonHazCity balvu, kas iedvesmos citus lēmumu pieņēmējus, uzņēmumus un privātpersonas izdarīt ilgtspējīgāku izvēli, izvēloties būvmateriālus savā darbā. Uzziniet vairāk informācijas un palīdziet NonHazCity 3 atrast čempionus cīņā pret bīstamajām vielām Baltijas jūras reģionā!
Vai zināji?
NonHazCity 3 balstās uz divu iepriekšējo īstenoto Interreg projektu pieredzi, kas risina bīstamo vielu problēmu, piemēram: tīrīšanas līdzekļos, rotaļlietās vai virtuves piederumos mājās un darbavietās (NonHazCity un NonHazCity 2).
Iepazīsties ar tiem un padari vidi sev apkārt brīvu no toksīniem!
Tā par iepriekšējo projektu pieredzi stāsta Normunds Vagalis no Rīgas domes, projekta vadītājs: “Rīga kā pašvaldība piedzīvoja strauju mācīšanos, aktīvi piedaloties visās projekta aktivitātēs jau no paša sākuma, mācoties no mūsu skandināvu partneriem ķīmisko vielu rīcības plānošanā, ķīmisko vielu viedā iepirkuma un pašvaldības kapacitātes palielināšanas jomā.”
Izglītojies un iepazīsties ar šiem projekta materiāliem: