Piesārņojums un ķīmisko vielu pārvaldība

Drošas rotaļlietas Ziemassvētkos

Ziemassvētkos bērni ir tie, kas visvairāk priecājas tieši par vecāku, radinieku un draugu sagādātajām dāvanām.

Bet vai zinājāt, ka, piemēram, rotaļlietās un bieži vien arī citās bērniem paredzētajās precēs var būt vielas, kas var būt kaitīgas hormonālajai sistēmai un radīt negatīvu ietekmi uz bērna veselību?
Pērkot Ziemassvētku dāvanas mazajiem, lielākā daļa no mums vēlas iegādāties rotaļlietas, kas ir drošas gan bērniem, gan videi.

Kas tad ir tās nevēlamās vielas?

Lai gan dažas bīstamas vielas (piemēram, smagie metāli, ftalāti, bisfenols A vai organisko savienojumu liesmas slāpētāji) ir aizliegtas bērnu rotaļlietās un izstrādājumos, tomēr ir daudz citu vielu, kuras netiek regulētas un kas var ietekmēt bērna veselību.

Eiropas Parlamenta direktīva par rotaļlietu drošumu (2009/48/EK) neiekļauj daudzas preces, kuras bērni izmanto ikdienā, piemēram, kancelejas piederumus, tostarp krāsojamās pildspalvas, sporta aprīkojumu – velosipēdus vai slidas, apģērbu un citus aksesuārus. Tātad visas tās preces, kas nav rotaļlietas.

Bet šajās precēs var atrast noturīgas un bioakumulatīvas vielas, kā arī bīstamas ķīmiskas vielas, kas izraisa hormonālās sistēmas traucējumus.

Direktīvā ir uzskaitīts un iekļauts tikai neliels skaitu specifisku vielu ar līdzīgu toksicitāti. Tirgū pieejami ir desmitiem ftalātu veidi, bet tikai seši ir aizliegti bērnu rotaļlietās. Ir arī interesanti izņēmumi, piemēram, tas, ka viela var atrasties rotaļlietas iekšpusē, kur tā nav pieejama bērniem spēlēšanās laikā.

Jūsu tiesības zināt

Lai pamazām mainītu bērnu preču piedāvājumu un to, ka ražošanā netiek izmantotas iespējami bīstamas vielas, jums ir iespēja jautāt ražotājiem un mazumtirgotājiem par tā saukto ļoti bīstamo vielu (SVHC) klātbūtni precē saskaņā ar Eiropas Savienības ķīmisko vielu regulu REACH. Bīstamās ķīmiskās vielas var būt kancerogēnas, reproduktīvajai sistēmai toksiskas un mutagēnas, tās var būt noturīgas, bioakumulatīvas un toksiskas, ļoti noturīgas un ļoti bioakumulatīvas, vai radīt, piemēram, endokrīnās sistēmas traucējumus.

Piedalies un padari produktus drošākus!

Ar lietotnes Scan4chem palīdzību tu vari noskenēt produkta svītrukodu un prasīt rotaļlietu preču tirgotājam vai ražotājam par to, vai attiecīgajā precē ir tādas ķīmiskās vielas (apjomā, kas lielāks par 0.1%), kas var kaitēt bērna veselībai un videi. Tas palīdzēs izvēlēties drošākus produktus.

Lejuplādē Scan4Chem lietotni un nosūti pieprasījumus! Izmanto savas patērētāja tiesības un liec uzņēmumiem saprast, ka tev rūp drošība! Kopā mēs varam padarīt piedāvājumu drošāku un ilgtspējīgāku!

Kampaņa notiek projektā LIFE AskREACH un norisināsies Austrijā, Horvātijā, Čehijā, Dānijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Zviedrijā, Grieķijā, Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā, Portugālē un citās Eiropas valstīs. Sekojiet mirkļbirkai #ToxicFreeXmas un #ApdomigiZiemassvetki mūsu sociālajos tīklos.

Sekojiet kampaņai, lasiet, uzziniet un izvēlieties apdomīgi!

Materiāls ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild Baltijas Vides Forums.

Vairāk informācijas par kampaņu:
Līga Pakalna
liga.pakalna@bef.lv
Baltijas Vides Foruma vides eksperte

            LIFE ASK REACH - Logo