Mūsdienīgas, efektīvas un daudzpusīgas ūdens apsaimniekošanas politikas attīstības sekmēšana, izmantojot mākslīgā intelekta un digitālās apmācības iespējas ūdens-enerģijas-pārtikas-ekosistēmas jomu tvērumā

Ir uzsākts projekts politikas veidošanas uzlabošanai ūdens, enerģijas, pārtikas un ekosistēmu jomās. Mākslīgais intelekts un digitālās apmācības būs instrumenti, kuri tiks izmantoti, lai novērtētu ūdens, enerģijas, pārtikas un ekosistēmu savstarpējās mijiedarbības projektā NEXOGENESIS, kuru koordinē institūts IHE Delft Nīderlandē. Projektu finansē Eiropas Komisija, un tā mērķis ir sekmēt politikas izstrādi resursu pārvaldības efektivitātes uzlabošanai.

Ūdens, enerģija, pārtika un ekosistēmas ir savstarpēji saistītas jomas, kas nodrošina gan resursus, gan dažādus pakalpojumus, kas nepieciešami cilvēka dzīvē. Šīs jomas savukārt ietekmē klimata, nokrišņu un zemes seguma izmaiņas, kā arī ekonomiskā attīstība, lauksaimniecība un pilsētu izaugsme. Cilvēki patlaban izmanto resursus straujāk, nekā tie tiek aizstāti, tādējādi padziļinot resursu un ekoloģisko nepietiekamību. NEXOGENESIS projekta ietvaros no 2021. gada 1. septembra turpmāko četru gadu laikā IHE Delft un 19 citi projekta partneri veicinās tādas politikas izstrādi un attīstību, kas ietvertu minēto jomu savstarpējo mijiedarbību resursu pārvaldes efektivitātes uzlabošanai un konfliktu mazināšanai starp resursu lietotājiem.

Izmantojot mākslīgo intelektu un digitālo apmācību metodes, projekta partneri izstrādās pašmācības rīku ūdens-enerģijas-pārtikas un ekosistēmu savstarpējo ietekmju novērtēšanai, kas palīdzēs uzlabot ūdens apsaimniekošanas politiku un tās tvērumu minētajās jomās. Šāds rīks ļaus lietotājiem ātri un visaptveroši izpētīt ar politikas īstenošanu saistīto iespējamo ietekmi, ņemot vērā dažādus klimata pārmaiņu un sociālekonomiskos attīstības scenārijus un palīdzēt politikas optimizēšanai. Rīka ietvaros, ar indikatoru palīdzību būs iespējams uzraudzīt aptverto jomu stāvokļa izmaiņas politikas mērķu sasniegšanai.

“Veicot izpēti četru pilotprojektu Eiropā un vienu Dienvidāfrikā, ar aktīvu iesaistīto pušu līdzdalību un rezultātu apstiprināšanu, tiek sagaidīts, ka NEXOGENESIS projekts veicinās ciešāku sadarbību, uzlabos politikas veidošanas procesus un labākas politikas izstrādi,” sacīja projekta vadītājs Janešs Sušniks (Janez Susnik), IHE Delft vecākais lektors ūdens resursu pārvaldības jomā. “Projekta mērķis ir arī palīdzēt sasniegt Eiropas Savienības mērķus, kas saistīti ar Ūdens struktūrdirektīvu, videi draudzīgāku kopējo lauksaimniecības politiku, Eiropas Zaļo kursu un  diplomātijas mērķiem ūdens resursu jomā.”

Īss projekta video ŠEIT

Paveiktais:

  1. 2. novembrī Rīgā organizēta ekspertu sanāksme. Sanāksmes saturs:

Galvenie fakti

  • Projekta akronīms: NEXOGENESIS
  • Vadošais partneris: IHE Delft, Nīderlande
  • Projektu finansē: Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programma “Apvārsnis 2020”
  • Īstenošanas laiks: 09/2021-08/2025
  • Projekta numurs: 101003881
  • Projekta mājaslapa: https://nexogenesis.eu/

 

Projekta partneri:

20 projekta partneri no Latvijas, Nīderlandes, Itālijas, Vācijas, Spānijas, Grieķijas, Francijas, Zviedrijas, Dienvidāfrikas, Rumānijas, Bulgārijas, Beļģijas

Kontaktpersonas:

  • Daina Indriksone
  • Ingrīda Brēmere
  • Dace Selga

CITI PROJEKTI

Viedāka sabiedrība dabai un ekosistēmām

Viedāka sabiedrība dabai un ekosistēmām Eiropas Savienības un arī Latvijas dabas aizsardzības prioritāte ir bioloģiskās daudzveidības…

BaltInfoHaz

Baltijas informēšanas kampaņa par bīstamajām vielām Projekta mērķis: veicināt Baltijas valstīs lielāku sabiedrības pieprasījumu pēc produktiem,…

Projektu arhīvs

Šajā sadaļā esam arhivējuši visus iepriekš īstenotos projektus par piesārņojumu un ķīmisko vielu pārvaldību (sadaļa tiek…

SUMBA

Ilgtspējīga mobilitāte pilsētās un ikdienas pārvietošanās Baltijas jūras reģiona pilsētās Projekta mērķis ir izveidot efektīvu transporta modelēšanas sistēmu,…