Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai

Virszemes ūdeņi ir nozīmīga ekosistēmas daļa, un to kvalitāte var ietekmēt ne tikai attiecīgo sateces baseinu, bet arī ar ūdeņiem saistīto resursu kvalitāti, kā arī plašāku ūdeņu (pazemes, arī jūras) kvalitāti. Virszemes ūdeņu kvalitāti Latvijā visvairāk ietekmē divi faktori – barības vielu ieplūde ūdeņos un dažādi pārveidojumi. Barības vielas ūdeņos ieplūst ar notekūdeņiem un notecēm no lauksaimniecības un mežu teritorijām un tas veicina ūdensteču un ūdenstilpju aizaugšanu. Dažādi pārveidojumi (aizsprosti, ostas, krastu nostiprinājumi u.c.) maina ūdeņu dabisko režīmu, tādējādi ietekmējot arī dabiskās dzīvotnes. Upju baseinu apsaimniekošanā Latvijā ir nepieciešami uzlabojumi, lai spētu sasniegt ES  Ūdens Struktūrdirektīvā noteiktos standartus.

Projekta mērķis ir uzlabot riska ūdens objektu stāvokli Latvijā, īstenojot pasākumus, kas noteikti Daugavas, Gaujas, Lielupes un Ventas upju baseinu apsaimniekošanas plānos.

Īpašie mērķi:

  • samazināt sadzīves notekūdeņu radīto piesārņojumu un barības vielu slodzi,ko rada notekūdeņu novadīšana un uzkrāšanās riska ūdens objektos;
  • samazināt barības vielu un citu piesārņotāju daudzumu no lauksaimniecības un mežsaimniecības zemēm, it īpaši ziemas periodā, īpašu uzmanību pievēršot fosfora ieplūdes samazināšanai;
  • samazināt vai mazināt hidroloģisko un morfoloģisko izmaiņu ietekmi uz riska ūdensobjektiem, ieskaitot tās, ko rada zemes meliorācijas sistēmu atjaunošana un rekonstrukcija;
  • uzlabot upju baseinu apsaimniekošanas plānošanu un tās ieviešanas mehānismus;
  • paaugstināt dažādu ieinteresēto pušu informētību un veicināt viņu iesaistīšanos UBAP ieviešanā;
  • sniegt atbalstu kompetentajām iestādēm attiecīgo normatīvo aktu un dokumentu uzlabošanā.

Sagaidāmie rezultāti:

  • LIFE GoodWater IP pievērsīsies 164 riska ūdens objektiem (89 upes un to posmi un 75 ezeri) Latvijā. Projekta laikā paredzēts sasniegt labu stāvokli 5%  šābrīža riska virszemesūdens objektos jeb 9 demo objektos: Aģē, Mergupē, Lubānā, Saukas ezerā, Aucē, Slocenē, Zaņā, Ēdā, Papes ezerā un Rīgas līča R piekrastē;
  • ilgtermiņā kā netiešs projekta rezultāts, labs stāvoklis varētu tikt sasniegts līdz 50 ūdensobjektos (30%), kuros vērojamas līdzīgas slodzes un citas kopīgas ietekmes.

LATVIJAS VIRSZEMES ŪDEŅU KVALITĀTES KARTE (2020. gads)

Galvenie fakti

Projekta partneri

Klimata un enerģētikas ministrija; Zemkopības ministrija; Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte; Latvijas Valsts mežzinātnes institūts «Silava»; Latvijas Universitāte; Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts «BIOR»; SIA «Procesu analīzes un izpētes centrs”;  Tukuma novada pašvaldība; Jelgavas novads; VSIA «Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi»; A/S «Latvijas valsts meži”; Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija; biedrība “Zemnieku saeima”; nodibinājums “Pasaules dabas fonds”; nodibinājums “Latvijas Dabas fonds”; biedrība «Baltijas krasti»; biedrība “Baltijas Vides Forums-Latvija”; SIA «Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs»

Kontaktpersonas

  • Kristīna Veidemane
  • Dace Strigune
  • Anda Ruskule

 

 

 

 

 

 

 

CITI PROJEKTI

Placeholder

COHIBA

Bīstamo vielu kontrole Baltijas jūras reģionā Projekta mērķis: atbalstīt Baltijas Jūras Rīcības Plāna (BSAP) ieviešanu attiecībā…

Ceļā uz atbildīgu vides rīcību, padziļinot izpratni par mūsu ezeriem

Ceļā uz atbildīgu vides rīcību, padziļinot izpratni par mūsu ezeriem Ezeri Latvijā ir būtisks vides elements,…

NonHazCity

Inovatīvi pārvaldības risinājumi bīstamo vielu emisiju minimizēšanā no apdzīvotām vietām Baltijas jūras reģionā Projekta mērķis ir veikt…

LIFE LATESTadapt

Dabā balstītu un viedo risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā…