Informācijas apmaiņa un sadarbības veicināšana, lai paaugstinātu energoresursu izmantošanas efektivitāti un sekmētu sabiedrības patēriņa ieradumu maiņu Baltijas valstīs

Viens no svarīgiem Baltijas valstu ekonomiskās attīstības virzieniem nākotnē ietvers enerģijas patēriņa samazināšanu, sasniedzot valstīm noteiktos indikatīvos mērķus. Šīs prasības tiek atspoguļotas ES politikas dokumentos, nacionālajā likumdošanā un ietekmē vietējos politikas īstenotājus – pašvaldības, aģentūras, uzņēmumus. Risinājumi ir jārod gan piegādes, gan patēriņa jomās. Viens no galvenajiem enerģijas patērētāju sektoriem ir mājsaimniecības, pie tam šajā sektorā patērētā enerģija Latvijā – 37% ir daudz augstāka nekā ES-27 vidējā vērtība 26% (2004. g.). Energoefektivitātes īstenošanas pasākumi ir pirmais un vissvarīgākais solis enerģijas pārtēriņa samazināšanā vietējā līmenī. Pašvaldībām ir īpaši svarīga loma, īstenojot energoefektivitātes un vietējo iedzīvotāju informēšanas pasākumus.

Galvenais projekta mērķis ir veicināt informācijas apmaiņu un sadarbību starp iesaistītajām pusēm, lai paaugstinātu energoresursu izmantošanas efektivitāti un veicinātu dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu, kā arī sekmētu sabiedrības patēriņu ieradumu maiņu Baltijas valstīs.

Detalizēti projekta mērķi:
– apzināt esošo situāciju par informācijas pieejamību pašvaldībās Baltijas valstīs saistībā ar energoresursu izmantošanas efektivitāti;
– analizēt iedzīvotājiem pieejamos informācijas materiālus par efektīvu energoresursu izmantošanu mājsaimniecībās;
– apzināt esošās iedzīvotāju zināšanas un to patēriņa ieradumus par enerģijas izmantošanu mājsaimniecībās;
– veicināt labas prakses piemēru par taupīgas energoresursu izmantošanas pasākumiem ES un EEZ valstīs pielāgošanu Baltijas valstīs;
– veicināt pieredzes apmaiņu un sadarbības tīklu veidošanos starp pašvaldībām un citām iesaistītajām pusēm (NVO, valsts institūcijas) par energoresursu izmantošanas efektivitāti.

Projekta aktivitātes:
– informācijas pieejamības novērtējums;
– izvērtējums par iedzīvotājiem pieejamās informācijas materiāliem;
– iedzīvotāju zināšanu un patēriņa ieradumu izvērtēšana;
– labas prakses piemēru ieviešanas veicināšana;
– pieredzes apmaiņas un sadarbības veicināšana.

Projekta mērķa grupa:
Pilsētu pašvaldības Latvijā, piesaistot pašvaldības arī Lietuvā un Igaunijā. Projekta netiešā mērķa grupa – nevalstiskās organizācijas, kā informācijas izplatītāji.

Projekta rezultātu gala saņēmēji – iedzīvotāji, jo ikvienā mājsaimniecībā tiek patērēta gan elektrība, gan siltumenerģija, bet ne vienmēr šo resursu efektīvai izmantošanai tiek pievērsta pietiekami liela iedzīvotāju uzmanība. Iedzīvotāju patēriņa ieradumiem, kā arī zināšanām par enerģijas taupīšanas pasākumiem ir liela nozīme energoresursu izmantošanas apjomā un efektivitātē.

Galvenie fakti

  • Vadošais partneris: Baltijas Vides Forums-Latvija
  • Projektu līdzfinansē: Īslandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ finanšu instruments, Norvēģijas finanšu instruments, Sabiedrības integrācijas fonds
  • Īstenošanas laiks: 11/2007-12/2008

Projekta partneri

Baltijas Vides Forums-Latvija, Baltijas Vides Forums-Igaunija, Baltijas Vides Forums-Lietuva, Baltijas Vides Forums-Vācija

Projekta darbinieki:

  •  Ingrīda Brēmere

CITI PROJEKTI

IMPETUS

Dinamiska informācijas pārvaldība klimata pārmaiņu pielāgošanās pasākumiem starpnozaru ietvarā Eiropas reģionos Projekta mērķis ir veicināt Eiropas…

Projektu arhīvs

Šajā sadaļā esam arhivējuši visus iepriekš īstenotos projektus par klimata pārmaiņām un enerģiju (sadaļa tiek papildināta):…

LIFE LATESTadapt

Dabā balstītu un viedo risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā…

NATALIE

Dabā balstītu risinājumu popularizēšana un ieviešana klimatnoturības veicināšanai Eiropas bioģeogrāfiskajos reģionos (NATALIE) Projekta NATALIE mērķis ir…