Piesārņojums un ķīmisko vielu pārvaldība

Arī vecajām elektroprecēm ir sava vieta

Kur īsti likt vecās elektropreces? Sadzīves atkritumu konteinerā? Pagrabā? Šķūnītī?

Ja dāvanā esi saņēmis jaunas elektropreces, un vienlaikus veco ierīču lietošanas laiks ir beidzies tā, ka tās vairs nenoderēs nevienam citam un nav salabojamas, tad atceries, ka elektropreces nav “parasti atkritumi” – elektriskās un elektroniskās iekārtas (EEI)  pieder pie videi kaitīgo preču grupas, un tām jānonāk īpaši paredzētajās vietās – tuvākajā EEI pieņemšanas punktā vai jānodod, sazinoties ar savu atkritumu apsaimniekotāju.

Pāris aspektu, kāpēc elektronika jānogādā pieņemšanas punktā

  • Bīstamās ķīmiskās vielas. Lai nodrošinātu konkrētas elektronikas funkcijas, piemēram, novērstu elektronisko ierīču aizdegšanos vai padarītu ierīču savienojumu vadus elastīgākus un viegli salokāmus, ražošanas procesā elektroprecēm tiek pievienotas tādas vielas kā liesmu slāpētāji vai plastifikatori (ftalāti). Šīs ķīmiskās vielas var izraisīt hormonālās sistēmas traucējumus, kas potenciāli rada dažādas nopietnas veselības problēmas, un šīm vielām noteikti nav jānonāk apkārtējā vidē, bet gan jātiek atbilstoši apsaimniekotām.
  • Vērtīgi resursi. Vienlaikus elektroiekārtas satur vērtīgus materiālus, piemēram, dažādus retos metālus, ko var izmantot atkārtoti, tādējādi samazināt resursu pirmreizējo ieguvi.
  • Atbildīga attieksme pret patērētajām lietām un vides saudzēšana. Svētku laikā atkritumu apjoms nereti mēdz pieaugt, jo gluži neviļus vecos gribas nomainīt ar jauno – dažādi iepakojumi, lietu nomaiņa utt. Aicinām atbildīgi izturēties pret visiem resursiem un atbilstoši parūpēties par savu atkritumu sašķirošanu, tādējādi gan samazinot noglabāto atkritumu daudzumu, gan atbalstot ilgtspējīgas izvēles principus, gan samazinot bīstamu vielu nenonākšanu vidē.

Pēcsvētku laikā arī dažādi atkritumu apsaimniekotāji kampaņveidīgi bez maksas piedāvā elektrotehnikas izvešanu, piemēram, ECO Baltija iniciatīva “Vedam prom Ziemassvētkus”, kuras laikā iedzīvotāji aicināti atbrīvoties no nokalpojušās elektrotehnikas un nokaltušajās svētku eglītes.

Ar a/s BAO elektropreču nodošanas punktiem Rīgā (un ārpus tās) var iepazīties ŠEIT.

Savukārt plašāku informāciju par atkritumu apsaimniekošanas būtiskumu un šķirošanas iespējām arī reģionos iespējams atrast www.atkritumi.lv .

Atceries – pirms ikvienas elektropreces iegādāšanās Tev ir tiesības tirgotājam vai ražotājam pajautāt, vai prece nesatur īpaši bīstamās ķīmiskās vielas (vairāk par 0.1%). Ar lietotnes Scan4chem palīdzību tu vari noskenēt preces svītrukodu un prasīt tirgotājam vai ražotājam par to, vai attiecīgajā precē ir tādas ķīmiskās vielas (apjomā, kas lielāks par 0.1%), kas var kaitēt bērna veselībai un videi.

Lejuplādē Scan4Chem lietotni un nosūti pieprasījumus! Izmanto savas patērētāja tiesības un liec uzņēmumiem saprast, ka Tev rūp drošība! Kopā mēs varam padarīt piedāvājumu drošāku un ilgtspējīgāku!

Kampaņa notiek projektā LIFE AskREACH un norisināsies Austrijā, Horvātijā, Čehijā, Dānijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Zviedrijā, Grieķijā, Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā, Portugālē un citās Eiropas valstīs. Sekojiet mirkļbirkai #ToxicFreeXmas un #ApdomigiZiemassvetki mūsu sociālajos tīklos.

Sekojiet kampaņai, lasiet, uzziniet un izvēlieties apdomīgi!

Materiāls ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild Baltijas Vides Forums.

Vairāk informācijas par kampaņu:
Līga Pakalna
liga.pakalna@bef.lv
Baltijas Vides Foruma vides eksperte

           LIFE ASK REACH - Logo