Piesārņojums un ķīmisko vielu pārvaldība

Pārskati savas svētku dekorācijas

Ziemassvētku gaidīšanas laiks – arī mājas izpušķošanas un dekorēšanas laiks! Daļai no mums patīk izkarināt lampiņu virtenes mājās un dārzā, kā arī ļoti laicīgi izrotāt eglīti. Vai esi kādreiz aizdomājies par to, ka arī šajās dekorācijās var slēpties kāda ķīmiskā viela, kas var kaitēt tavai veselībai?

Dekorācijas, kas satur bīstamās ķīmiskās vielas

Mūsu 2019. gada pētījumā “The AskREACH Christmas-test” (angļu valodā, lasāms šeit), testējot 33 Eiropā iegādājamus rotājumus, īpaši bīstamās ķīmiskās vielas koncentrācijā, kas pārsniedz 0.1%, tika atrastas pusē testēto produktu.

Ziemassvētku eglīšu rotājumos – bumbās, gaismu virtenēs, kā arī mākslīgajās Ziemassvētku eglēs – tika konstatētas tādas vielas kā plastifikatori. Plastifikatori ir kaitīgi reproduktīvajai sistēmai. Turklāt šajās dekorprecēs tika atrasti arī toksiskie liesmas slāpētāji un hlorētie parafīni, kas ir kaitīgi videi. Mēs pārbaudījām Ziemassvētku rotājumus dažādās valstīs visā Eiropā un pusē no testētajiem paraugiem atradām bīstamas ķīmiskās vielas.

Tiesības zināt

Labā ziņa ir tā, ka patērētājiem ir tiesības zināt, vai produkts satur vielas, kas ir kaitīgas cilvēka veselībai vai videi. Pēc patērētāja pieprasījuma piegādātājiem un ražotājiem ir pienākums sniegt informāciju par šīm tā sauktajām “īpaši bīstamām ķīmiskām vielām” (SVHC). SVHC var būt kancerogēnas, reproduktīvajai sistēmai toksiskas un mutagēnas, tās var būt noturīgas, bioakumulatīvas un toksiskas, ļoti noturīgas un ļoti bioakumulatīvas, vai radīt līdzīgas bažas, piemēram, endokrīnās sistēmas traucējumus.

Iesaisties un palīdzi mainīt pasauli!

Ar lietotnes Scan4chem palīdzību tu vari noskenēt produkta svītrukodu un pieprasīt informāciju produkta tirgotājam vai ražotājam par to, vai attiecīgajā precē ir kādas ķīmiskās vielas (apjomā, kas lielāks par 0.1%), kas var kaitēt cilvēka veselībai un videi. Tas palīdzēs izvēlēties drošākus produktus.

Lejuplādē Scan4Chem lietotni un nosūti pieprasījumus! Izmanto savas patērētāja tiesības un liec uzņēmumiem saprast, ka tev rūp drošība! Kopā mēs varam padarīt piedāvājumu drošāku un ilgtspējīgāku!

Kampaņa notiek projektā LIFE AskREACH un norisināsies Austrijā, Horvātijā, Čehijā, Dānijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Zviedrijā, Grieķijā, Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā, Portugālē un citās Eiropas valstīs. Sekojiet mirkļbirkai #ToxicFreeXmas un #ApdomigiZiemassvetki mūsu sociālajos tīklos.

Sekojiet kampaņai, lasiet, uzziniet un izvēlieties apdomīgi!

Materiāls ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild Baltijas Vides Forums.

Vairāk informācijas par kampaņu:
Līga Pakalna
liga.pakalna@bef.lv
Baltijas Vides Foruma vides eksperte

            LIFE ASK REACH - Logo