Ceturtdien, 16. novembrī, Tallinas Zaļo tehnoloģiju nedēļas ietvaros Tallinas radošajā centrā notiks konference “Pārmaiņu virzītājspēks: ilgtspējības veicināšana ar zaļo pārvaldību”.
Konferences mērķis ir pulcēt pilsētas no Baltijas jūras reģiona un ārpus tā, kā arī uzņēmumus un ekspertus, lai apspriestu zaļo publisko iepirkumu un atbalstu ilgtspējīgam patēriņam un ražošanai. Konferenci atklās Tallinas mērs Mihails Kõlvarts, un visas dienas garumā ar priekšlasījumiem uzstāsies daudzi eksperti un praktiķi zaļās pārvaldības jomā. Pasākumu vadīs Heidruna Fammlere no Baltijas Vides foruma Vācijas.
- Konferences sākumā Evelīna Piirsalu (Evelin Piirsalu) no Stokholmas Vides institūta Tallinas centra prezentēs tēmu – “Zaļais publiskais iepirkums – lielisks politikas instruments zaļās pārvaldības sasniegšanai”, pievēršoties videi draudzīga iepirkuma potenciālam un šķēršļiem un apspriežot, kā zaļo iepirkumu var īstenot. Pēc Evelin Piirsalu domām, zaļajam publiskajam iepirkumam ir nozīmīga loma aprites ekonomikā un ilgtspējīgā uzņēmējdarbībā. “Publiskais iepirkums būtiski ietekmē ekonomiku, jo visa publiskā sektora pirktspēja ir ievērojama. Ja iepirkuma pamatā ir aprites ekonomikas un vides ilgtspējas principi, tas būtiski ietekmē ilgtspējīgu uzņēmējdarbības modeļu izveidi un tādu produktu izstrādi, kas atbilst aprites ekonomikai,” uzsver E. Piirsalu.
- Kai Klein no Baltijas Vides foruma Igaunijā uzsvērs valsts sektora būtisko lomu drošas un veselīgas vides nodrošināšanā. “Ja produktu un pakalpojumu iepirkumos tiek ņemtas vērā bīstamās ķīmiskās vielas, tas motivē uzņēmumus ražot drošākus produktus, ietekmē tirgu piedāvāt ilgtspējīgākus risinājumus un ir piemērs privātajam sektoram un patērētājiem, izdarot izvēli,” skaidro K.Klein, uzsverot zaļā iepirkuma principu.
- Tallinas mēra vietnieks Jooseps Vimms dalīsies pilsētas pieredzē par pāreju uz atkārtoti lietojamiem traukiem. “Vienlīdz svarīgi ir bijis izveidot vadlīnijas, no kurām vadās publiskā sektora organizācijas kā pasūtītāji, kā arī dot uzņēmumiem iespēju izmēģināt dažādas sistēmas dažādos pasākumos. Uzskatu, ka trīs lielie pasākumi šovasar, kuros brīvprātīgi tika izmantoti atkārtoti lietojamie trauki, ir pierādījums tam, ka mūsu pieeja ir bijusi piemērota. Tallina ir gatava dalīties savā labākajā praksē ar organizatoriem, uz kuriem šis pienākums attieksies no 2024. gada,” apgalvo J. Vimms.
- Tallinas mēra vietnieks Jooseps Vimms un World Future Council priekšsēdētāja Aleksandra Vandela pirmo reizi atklās konkursu “NonHazCity Building Award”. NonHazCity balva tiek piešķirta pašvaldību ēkām un būvniecības procesiem, kas ir izgatavoti bez toksiskām vielām, ņemot vērā aprites ekonomiku un klimata neitralitāti.
Konferencē uzstāsies arī vairāki pārstāvji no Latvijas. Viesturs Zeps, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs iepazīstinās klausītājus ar pašvaldības pieredzi Rīgas domes izpratnes veicināšanā par bīstamām vielām pilsētas ikdienas dzīvē. Mārtiņš Ulāns, Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks stāstīs par Zaļā publiskā iepirkuma vīziju un pirmo pašvaldības pieredzi tās īstenošanā. Kā arī Ingrīda Brēmere no Baltijas Vides foruma dalībniekus iepazīstinās ar esošo ēku sertifikātiem un to, vai tie var būt instruments, lai novērtētu ēkas integrētos ķīmisko vielu, klimata un aprites aspektus.
Konferenci organizē Tallinas pilsēta, Stokholmas Vides institūta Tallinas centrs un Baltijas Vides forums, un tā ir daļa no Tallinas Zaļo tehnoloģiju nedēļas, ko finansē Interreg Baltijas jūras reģiona programma.
Konferences darba valoda ir angļu.
Ar konferences darba kārtību var iepazīties šeit: https://greentallinn.eu/en/events/green-governance-conference/
Konferences tiešraidei varat sekot līdzi šeit: https://www.youtube.com/watch?v=_WJVATAzc3w