Piesārņojums un ķīmisko vielu pārvaldība

3.jūlijs – starptautiskā diena bez plastmasas maisiņiem

Vai Tu zināji, ka šodien, 3.jūlijā, tiek atzīmēta starptautiskā diena bez plastmasas maisiņiem?

No plastmasas maisiņiem brīva diena ir veltīta izpratnes veicināšanai par vienreizlietojamo plastmasas maisiņu ietekmi uz vidi un ilgtspējīgu alternatīvu ieviešanu.

Ja domājam īstermiņā, tad plastmasas maisiņu lietošana ir ērta un atvieglo mūsu ikdienas gaitas. Ja aplūkojam šo jautājumu ilgtermiņa perspektīvā, tad jāņem vērā arī negatīvā ietekme uz klimatu un vidi.

Plastmasas maisiņi ir viens no galvenajiem vides piesārņojuma avotiem, jo tikai daļa no tiem veidoti no pārstrādājamiem materiāliem, tomēr vairums paliek izgāztuvēs, tiek apglabāti poligonos vai nonāk dabā, kur ilgstoši nesadalās.

Dažādi aprēķini rāda, ka iepirkumu maisiņš vidēji tiek izmantots 12 – 25 minūtes, taču tā sadalīšanās laiks var aizņemt līdz pat vairākiem simtiem gadu, atkarībā no vides apstākļiem, plastmasas veida, ūdens un saules gaismas iedarbības.

Diemžēl, arī plastmasai sairstot, tā rada nelabvēlīgas blaknes, jo atstāj aiz sevis mikroplastmasas daļiņas, kas piesārņo augsni, ūdeni un augus, bet vēlāk nonāk dzīvnieku un cilvēku organismos. Tā veido lielāko daļu piesārņojuma jūrās un okeānos sastopamos atkritumu laukus, kas veidojas straumju sistēmām vienkopus savelkot lielu daudzumu atkritumu.

Plastmasas atkritumu plūsmas samazināšana uz Baltijas jūru ir galvenais mērķis, pie kura strādājam projektā Baltiplast. Vairāk ŠEIT.

Apzinamies, ka ikdienas paradumu maiņa var būt izaicinājums, tāpēc esam sagatavojuši ieteikumus, kā samazināt plastmasas maisiņu lietošanu:

  • Dodoties iepirkties, ņemam līdzi atkārtoti lietojamu iepirkumu maisiņu vai somu
  • Tā vietā, lai izmantotu plastmasas maisiņus, piemēram, augļiem un dārzeņiem, ņemam līdzi savus produktu maisiņus
  • Atsakāmies no plastmasas maisiņiem attiecībā uz maziem vai viegliem priekšmetiem, kurus var viegli pārnēsāt bez maisiņa
  • Mājās esošos plastmasas maisiņus izmantojam atkārtoti: kā atkritumu maisus vai priekšmetu uzglabāšanai
  • Izvēlamies alternatīvas: meklējam priekšmetus, kas ir stikla, papīra vai kartona iepakojumā
  • Ejam iepirkties uz tirgu un ņemam līdzi grozu un stikla burku piena produktiem
  • Izglītojam savus draugus, ģimeni un kolēģus par to, cik svarīgi ir samazināt plastmasas maisiņu patēriņu
  • Šķirojam plastmasu, jo tikai tā to iespējams pārstrādāt.
  • Kad vien iespējams, preces iegādājamies vairumā, lai samazinātu iepakojuma atkritumu daudzumu
  • Plānojam iepirkšanās pasākumus: ņemam līdzi atkārtoti lietojamo somu. Ieraduma attīstīšana palīdzēs izvairīties no paļaušanās uz plastmasas maisiņiem.

Atceramies, ka katra mazākā darbība summējas un palīdz ievērojami samazināt plastmasas maisiņu patēriņu un bieži vien no mums tas prasa tikai vērīgu, pārdomātu un  atbildīgu attieksmi.