Dabas aizsardzība

Izziņots 2021. gada putns, augs, kukainis un bezmugurkaulnieks, kā arī gada dzīvnieks un dzīvotne

Latvijas Ornitoloģijas biedrība par 2021. gada putnu izvēlējusies lauku putnu sugu – laukirbi (Perdix perdix)

“Laukirbe ir viena no tām putnu sugām, par kuras populācijas stāvokli un tā pārmaiņām zinām ļoti maz. Sugai ir ļoti slēpts dzīvesveids, tādēļ tās klātbūtni ne vienmēr izdodas konstatēt vietās, kur tā sastopama. Pēdējās desmitgadēs lauksaimniecība ir ievērojami mainījusies. Kolhozu laiks, kad lielos apmēros tika lietota agroķīmija, laukirbei bija ļoti nelabvēlīgs, bet populācija sāka atgūties deviņdesmitajos gados, kad lauksaimniecības intensitāte krasi samazinājās. Šobrīd lauksaimniecība atkal kļūst intensīvāka, bet trūkst skaitlisku datu par to, kā tas atsaucas uz laukirbi. Neskatoties uz to, tomēr ir zināms, ka kopš iepriekšējā Latvijas ligzdojošo putnu atlanta, sagatavota šī gadsimta sākumā, laukirbes izplatība ir turpinājusi samazināties,” stāsta ornitologs Ainārs Auniņš. Plašāka informācija – Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā.

Savukārt Latvijas Botāniķu biedrība par Gada augu 2021. izvēlējusies pļavas ķimeni (Carum carvi)

Ķimeņu garšu un smaržu Latvijā pazīst visi – tās ieceptas rudzu maizē, iekaisītas skābētos kāpostos, iesietas Jāņu sierā. Ķimenes atradīsim žāvējumos, marinādēs un citos ēdienos. No ķimenēm gatavo tēju un ķimeli – ķimeņu liķieri. Ķimeni izmanto kā ēteriskas eļļas un citas vērtīgas vielas saturošu ārstniecības augu, piemēram, gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai, nervu nomierināšanai, cukura līmeņa regulēšanai. Šis augs ir vērtīga mājlopu garšzāle ganībās, veicinot gremošanu un ēstgribu. Plašāka informācija – Latvijas Botāniķu biedrības mājaslapā.

Latvijas Entomoloģijas biedrība par 2021. gada kukaini izvēlējusies spīļasti (Dermaptera), bet par gada bezmugurkaulnieku – zebrzirnekļu (Salticus) ģinti no lēcējzirnekļu (Salticidae) dzimtas

Spīļastes ir daudziem labi pazīstami kukaiņi, taču tajā pašā laikā – gana noslēpumaini un varbūt pat nedaudz biedējoši. Bet vai ir pamats uztraukumam, sastopoties ar spīļasti? Vai no tām ir jāmēģina tikt vaļā savā piemāja dārzā? Cik dažādas spīļastu sugas ir sastopamas Latvijā? Un ko zinām par zebrzirnekli? Kāpēc tieši šie zirnekļi? Bieži tiek pieņemts, ka kukaiņu ķeramos tīklus veido visi zirnekļi, bet tā nebūt nav. Plašāka informācija – Latvijas Entomoloģijas biedrības feisbuka kontā.

Gada dzīvnieks 2021. – baltais zaķis (Lepus timidus) un pelēkais zaķis (Lepus europaeus)

Par abiem zaķiem vienlaicīgi Latvijas Nacionālā dabas muzejs izvēlējies runāt tāpēc, ka joprojām nereti cilvēki domā, ka Latvijā mīt viens zaķis, kas vasarā ir pelēks, bet ziemā – balts. Šobrīd Latvijā sastopamas divas zaķu sugas. Senāk sastopams ir baltais zaķis, kas mūsu teritorijā dzīvo kopš ledus laikmeta beigām, bet patreiz biežāk sastopamais pelekais zaķis Latvijā dzīvo tikai kopš 17. gadsimta, kad ar lauksaimniecības attīstību paplašinājās atklātas ainavas.  Plašāka informācija – Latvijas Nacionālā dabas muzeja mājaslapā.

Latvijas Dabas fonds paziņo, ka 2021. gada dzīvotne ir upju straujteces un dabiski upju posmi

tas ir Eiropā un Latvijā īpaši aizsargājams biotops. Šī dzīvotne ietver upju straujteces – upes un upju posmus ar akmeņainu vai oļainu gultni un strauju ūdens tecējumu, kā arī visus citus dabiskos, nepārveidotos upju posmus neatkarīgi no straumes ātruma. Latvijā kopumā ir apmēram 12 400 upes ar kopējo garumu 37 950 kilometri, un aptuveni 52% no visas kopējās upju platības atbilst šai dzīvotnei. Plašāka informācija – Latvijas Dabas fonda mājaslapā.