Piesārņojums un ķīmisko vielu pārvaldība

Vienos priekos un gumijniekos

Tas (nemīlīgais lietus laiks) ir klāt! Lai to sagaidītu godam un ar sausām kājām, laiks padomāt par lietus zābakiem. Kā tos izvēlēties un kāpēc tos nemaz nevajadzētu dēvēt par gumijniekiem?

Lietus zābakus pēc materiāla nosacīti varētu iedalīt divās lielās grupās. Lielākā daļa ir izgatavota no plastmasas, proti, polivinilhlorīda (PVH) vai vinila, kā arī nelielā daudzumā no citiem plastmasas veidiem. Tikai tad seko mākslīgās un dabiskās gumijas zābaki. Tāpēc gumijnieki daudzkārt būtu pelnījuši nosaukumu “plastmasnieki”.

Kurus tad labāk izvēlēties? Sāksim ar tiem labākajiem!

  • Dabiskās gumijas zābaki izgatavoti no noteikta gumijkoka sulas. Kaut arī šī materiāla ieguve nav pavisam “balta un pūkaina”, tomēr šī izejviela nesatur tādu bīstamo vielu kokteili kā plastmasa. Zābaki ir elastīgāki, ilgāk kalpo. Tie gan ir arī smagāki un dārgāki nekā “plastmasnieki”.
  • Sintētiskās gumijas zābakus izgatavo no naftas produktiem. Šī materiāla ražošanā izmanto daudz kaitīgu vielu – šķīdinātājus, krāsvielas, plastifikatorus u.c. Sintētiskās gumijas zābaki gan ir lētāki nekā dabiskās.
  • PVH zābaki, kaut lētāki, vieglāki un pieejamāki, diemžēl ir sliktākā izvēle. PVH dēvē par videi kaitīgāko plastmasu. Visā PVH dzīves ciklā izmanto daudz bīstamu vielu. Tās var būt arī pašos zābakos, jo PVH bez piedevām kājās nebūtu uzvelkams. Šie būs arī cietāki un neizturīgāki zābaki nekā dabiskās gumijas.

Izvēloties zābakus, ņem vērā arī šo!

  • Zini, ko pērc. Lai kājās nevilktu bīstamu ķimikāliju buķeti, noskenē zābakus ar lietotni Scan4Chem un pajautā ražotājiem, vai apavos ir īpaši bīstamās vielas.
  • Izmēram ir nozīme. Izvēlies gumijas zābakus nedaudz par lielu (pieaugušajiem vismaz pus centimetru, bērniem – pat vairāk), lai tavai kājai un kājas pirkstiem būtu ērti. Neviens no gumijnieku materiāliem nepadosies valkāšanas laikā. Arī zābaku stulmam vajadzētu būt brīvam.
  • Galvenais, lai kājām ir silti. Gumijas zābakos sals kājas, jo šie materiāli nav elpojoši. Izveidojies mitrums paātrina salšanu. Kā vienīgo materiālu, kas pat mitrs saglabā siltumu, iesaka 100% vilnu, tāpēc aukstā laikā gumijniekos noteikti velc īstas vilnas zeķes.
  • Pareizā zole. Padomā par to, vai tā neslīdēs, tiklīdz parādīsies neliels apledojums, un vai tā nav par plānu.

Cita noderīga informācija, kas tev jāzina par bīstamajām vielām ikdienas lietās un to drošāku izvēli: padomapirmsperc.lv