Icon NODERĪGI

Depozīta sistēma – no 01.02.2022.

Š.g. 1. februārī, Latvijā darbību uzsāka depozīta sistēma dzērienu iepakojumam, kas paver iespēju iedzīvotājiem nodot tukšos depozīta iepakojumus kādā no ~1400 depozīta punktiem visā Latvijā. Aptuveni puse no tiem irautomātiskie depozīta punkti, kur iepakojumu var nodot taromātos, bet vēl nepilni 700 ir manuālie depozīta punkti, kur iepakojumu pieņem veikala pārdevējs. 

Veikali – depozīta sistēmas infrastruktūras balsts

Depozīta sistēmas pamatprincips, kas sevi veiksmīgi pierādījis gan kaimiņvalstīs, gan arī pasaulē, uzsver tirdzniecības vietu lomu ērta un patīkama depozīta iepakojumu nodošanas procesa nodrošināšanā jeb “ērti nopirkt un ērti atgriezt”. Tas nozīmē, ka, iegādājoties dzērienu depozīta iepakojumā, pircējs tukšo iepakojumu vēlāk var nodot atpakaļ turpat veikalā. Būtiski, ka tukšo iepakojumu varēs atgriezt jebkurā depozīta punktā neatkarīgi no tā, kurā tirdzniecības vietā konkrētais depozīta produkts ir iegādāts. Interaktīvā depozīta pieņemšanas punktu karte pieejama mājaslapā depozitapunkts.lv, sadaļā “Kur nodot?”.

Depozīta sistēmā var nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) iepakojumus, kuros iepildīti bezalkoholiskie, visa veida alus un citi alkoholiskie (līdz 6%) dzērieni, bet pats iepakojums ir marķēts ar Latvijas depozīta zīmi. Nodotais iepakojums tiek pieņemts tikai tādā gadījumā, ja tas ir iztukšots un nesaplacināts, savukārt uz iepakojuma etiķetes atradas un ir skaidri nolasāma depozīta zīme un svītrkods.

Depozīta iepakojuma nodošana taromātā

Lai nodotu tukšo depozīta iepakojumu taromātā, iepakojums ir jāievieto tajā ar apakšējo daļu pa priekšu. Ja plānots nodot vairākus iepakojumus, tie jāievieto taromātā pa vienam. Kad visi līdzi paņemtie depozīta iepakojumi ir nodoti, pircējam ir jāspiež uz ekrānā redzamās pogas, lai pabeigtu darbību un saņemtu depozīta kuponu par nodotajām iepakojuma vienībām – 0,10 EUR par vienību. Pirmajā iepakojumu nodošanas reizē depozīta sistēmas operators iesaka rūpīgi sekot līdzi instrukcijām uz ekrāna, kas būs pieejamas gan latviešu, gan krievu un angļu valodā.

Saņemtais depozīta kupons ir izmantojams kā maksāšanas līdzeklis jebkādu veikalā pieejamo preču iegādei. Kuponu var izmantot pirkuma apmaksai kuponā norādītajā veikalā, taču katrai tirdzniecības vietai ir iespēja lemt par papildus kupona izmantošanas iespējām, piemēram, sniegt iespēju atprečot kuponu pret skaidru naudu vai izmantot kuponu pirkuma apmaksai visa veikalu tīkla ietvaros. Tirdzniecības vietas savus pircējus par to informēs atsevišķi.

Depozīta iepakojuma nodošana manuālajā depozīta punktā

Lai nodotu tukšo depozīta iepakojumu manuāli, pircējam ir jāvēršas pie veikala pārdevēja. Pārdevējs pārbaudīs, vai nodotais iepakojums nav būtiski bojāts un uz iepakojuma etiķetes atrodas Latvijas depozīta zīme un nolasāms svītrkods. Ja iepakojums atbildīs šīm prasībām, pārdevējs izdos skaidru naudu par nodotajām iepakojumu vienībām vai noformēs šo summu kā atlaidi pirkumam.

Manuālajos depozīta punktos pircējiem redzamā vietā plānots izvietot uzlīmi ar “Depozīta punkts” logotipu un tekstu “Šeit var nodot tukšo depozīta taru!”. Tāpat visos veikalos, kuros depozīta iepakojums nav jāpieņem obligāti, ir pienākums izvietot informāciju par tuvākā depozīta punkta atrašanās vietu un tā darba laiku.