Icon NODERĪGI

Par kūkām un formām

Āboli, dzērvenes, bumbieri, ķirbji prasīties prasās pēc kūkām, kēksiem un plātsmaizēm. Bet katrs cepējs zina – jāparūpējas, lai cepumu “nepievelk” pie formas.

Kāda problēma, veikalā tak nopērkamas nepiedegošās formas? Diemžēl ir problēma – pretpiedeguma pārklājums. Izrādās, ka ilgu laiku izmantotais saturēji ļoti negantu vielu.To dēvē par mūžīgo ķimikāliju, jo tā uzkrājas un nesadalās gadu gadiem.
Ir aizdomas, ka tā ir kancerogēna, bojā orgānus, izraisa neauglību, aptaukošanos u.c. Nu tā iekļauta arī īpaši bīstamo vielu sarakstā. Uz nepiedegošajām formām bieži gozējas uzraksts PFOA free, bet pētnieki šaubās arī par aizvietotāju nekaitīgumu.

Lai tas no cepšanas neattur, meklējam alternatīvas!

  • Keramikas formas – piemērotas pudiņiem, drupačkūkām un kārumiem, kas no formas nav jāizņem – uz galda skaisti izskatīsies. Ja ražotas kvalitatīvi, neizdalīs ķimikālijas, tomēr uzmanīgi ar antīkajām – glazūra var saturēt smagos metālus. Jāizmanto pretpiedeguma palīgi.
  • Stikla formas – neitrāls materiāls, kurš neizdala ķimikālijas. Nav vēlama krasa temperatūras maiņa. Izmanto līdzīgi kā keramikas formas. Jāizmanto pretpiedeguma palīgi.
  • Silikona formas – vienīgajām piemīt pretpiedeguma efekts. Tās ir elastīgas, cepumu var vieglāk izņemt. Labi der mazajiem kulinārijas šedevriem. Raugies pēc labas kvalitātes, nekarsē virs 250 C, nebojā ar asiem priekšmetiem. It kā ķīmiski drošas, taču pētījumu nav pārlieku daudz.
  • Nerūsējošā tērauda formas – ērtas un ilgspēlējošas. Derēs plātsmaizēm, pīrāgiem. Ķimikālijas neizdala, taču jāizmanto pretpiedeguma palīgi.
  • Metāla formas (dažkārt alumīnija), kas nāk komplektā ar cepeškrāsni. Derēs cepumiem, pīrāgiem, plātsmaizēm, taču vajadzētu izklāt cepampapīru, jo parasti nav pārlieku kvalitatīvas. No metāla ir izgatavotas arī daudzas kēksu un toršu formas. Tās izmanto saskaņā ar receptē norādīto.
  • Zini, ko pērc – lai kādu formu tu nebūtu noskatījis/-usi, atceries, ka tev palīgos ir ziņkārīgā lietotne Scan4Chem. Noskenē formas svīrtu kodu un pajautā ražotājam/tirgotājam, vai tajā ir īpaši bīstamās vielas.

Pretpiedeguma palīgi

  1. Ievēro recepti. Ņem kūku no formas ārā tikai tad, kad to iesaka receptē. Atdzesē, ja nepieciešams, vai ņem karstu, ja pieprasa recepte. Kūku mākslā improvizācija var dārgi maksāt.
  2. Izsmērē formu ar taukvielām (sviestu, taukiem, kokosa vai citu eļļu).
  3. Izsmērē formu ar taukvielām un pēc tam pārkaisi ar miltiem dubultdrošībai.
  4. Pārkaisi formu, piemēram, pīrāgu cepšanai tikai ar miltiem.
  5. Izklāj formu ar cepampapīru – papīru, kas pārklāts ar silikonu.

Cita noderīga informācija, kas tev jāzina par bīstamajām vielām ikdienas lietās un to drošāku izvēli: padomapirmsperc.lv

#bīstamās vielas#detox#festivalslampa#Interreg#izaicinājums#kaitīgāsvielas#kaslacitimvedera#kosmetika#mājas kopšana#nekaitīgs#pārtika#plastmasa#rotallietas#sadzīves ķīmija#scan4chem