Ūdens resursi

Pasaules ūdens diena

22. martā visā pasaulē tradicionāli tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena (angliski – “World Water Day”). Tās mērķis ir pievērst cilvēku uzmanību ūdens resursu pieejamībai un kvalitātei, aicinot katram apzināties ūdens vērtību.

Šogad Pasaules ūdens diena tiek veltīta mieram, tās galvenie vēstījumi:

  • ūdens var veicināt miera iniciatīvas, bet var arī dot ieganstu konfliktiem. Ja piekļuve dzeramajam ūdenim ir ierobežota vai tas ir piesārņots, aug spriedze, cilvēki meklē dažādas iespējas ūdens iegūšanai, kas var pat pāraugt bruņotos konfliktos;
  •  miers un sabiedrības labklājība ir cieši saistīta ar tās ūdens resursiem. Līdzīgi kā valstis pārvalda klimata pārmaiņu ierobežošanu, nelegālo migrāciju un politiskus nemierus, tām būtu jāsadarbojas ūdens resursu pārvaldības jomā;
  • ūdens var būt ceļa rādītājs izejai no krīzēm. Mēs varam veicināt labas attiecības starp etniskām kopienām un valstīm, vienojoties par godprātīgu un ilgtspējīgu ūdens izmantošanu – no ANO konvencijām starptautiskā līmenī līdz konkrētiem darbiem katrs savā kopienā.

Pasaules ūdens diena pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tiek atzīmēta jau kopš 1993. gada, bet Latvijā to oficiāli svin kopš 1996. gada. Ideja par Pasaules ūdens dienu radās 1992. gada jūnijā ANO Vides un attīstības konferencē jeb Zemes samitā Riodežaneiro. Šīs dienas ietvaros pasaulē notiek dažādas izglītojošas aktivitātes, kas veltītas ūdens resursu saglabāšanas un to apgūšanas stimulēšanai – tiek organizēti izglītojoši un informatīvi pasākumi, lai ikviena cilvēka uzmanību pievērstu ūdens svarīgajai lomai mūsu dzīvē un iestātos par ūdens resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu.

Plašāka informācija par Pasaules ūdens dienu (angļu valodā): https://www.un.org/en/observances/water-day