Icon NODERĪGI

Svinam? Svinam!

Jūnijs ir svarīgs ne vien ar to, ka tas ir pirmais kalendārās vasaras mēnesis, bet arī ar vairākiem nozīmīgiem svinamiem datumiem. Katru gadu 5.jūnijā zaļi domājošie visā pasaulē atzīmē Vides dienu. Šajā dienā ar dažādu vides aktivitāšu starpniecību visā pasaulē tiek veicināta izpratne par apkārtējo vidi, veltot šiem jautājumiem arī politisku uzmanību un rīcību.

Jūnija sākums īpaši svarīgs ir arī mums, Baltijas Vides Forumam, jo 2003. gada 4. jūnijā Baltijas Vides Forums ir dibināts kā organizācija, savukārt  2005. gada 9. jūnijā – kā biedrība.

Iemelsu svinībām mums netrūkst un ja to varam darīt videi draudzīgāk, apdomīgāk un maciņam draudzīgāk, tad mums prieks un gandarījums ir vēl jo lielāks.  Tāpēc vēlamies padalīties ar savām idejām un pieredzi, kā svinēt svētkus videi draudzīgi!  

Pirmais stāsts – par gatavošanos svētkiem un cienasta sarūpēšana. Parasti mēs cenšamies pārsteigt kolēģus ar pašu gatavotiem labumiem – Ziemassvētkos tās ir pašu gatavotas un ceptas piparkūkas, dzimšanas dienās – pašu ceptas kūkas vai sāļie pīrāgi, kā arī izvēlamies svinību galdam vietējā ražojuma labumus (piemēram, sieru, maizi, desu, saldumus) un produktus ar uzticamu ekomarķējumu.

Vasaras sākumā – cienastam izmantojam savās dobēs audzēto! Ir īstais laiks salātiem ar pašu audzētiem redīsiem, lokiem un dillēm, bet desertā – rabarberu kūkai. Savukārt sāļā uzkodā – “krīzes laika” kēksiņi, kam nepieciešamas tik 2 plāksnes kārtainās mīklas, ko sagriež 12 gabaliņos, iespaida kēksu formiņās, bet pildījumam izmanto to, kas “aizķēries” ledusskapī – tādējādi mazinot pārtika atkritumus.

Turpinājums sekos – par pucēšanos svētkiem, galda klāšanu un par videi draudzīgām dāvanām un to idejām! Šie un arī citi ieteikumi zaļākai dzīvei – arī mūsu Instagram kontā Padzīvosim zaļi:  @padzivosim_zali 


Otrais stāsts.
Gatavojoties svinībām, telpu rotāšanai izmantojam papīra dekorus (pašu gatavotus, izmantojot pat birojā esošo makulatūras papīru), gaismiņu virtenes vai sveces (saliktas tukšās burkās, kas apsietas ar auduma lentīti – vienkārši, dekoratīvi un nemaksā tieši neko).

Lai uzklātu glītu svētku galdu, nevajag dārgas servīzes un glāžu komplektus. Pietiek ar demokrātisku un radošu pieeju. Un vienmēr izmantojam auduma galdautu!

  1. Ēdiena pasniegušai izmantojam dažādus “netraukus”. Piemēram, limonādi var pasniegt vintāžas burciņās (atrastas bēniņos), kūciņu – uz gliemežvāka (lietotās preces), sviestmaizi –  pītos groziņos (ļoti laba piknika opcija, starp citu), bet kādu auksto uzkodu var arī uz bišu vaska sloksnēm (biškopības veikalos), ko vēlāk nomazgā un pārvērt svecēs.
  2. Nesmādējam lietoto trauku veikalus. Tur var atrast absolūtas pērles. Trauki tur iegādājami pārsteidzoši lēti, piemēram, špicglāzites pat pa 10 eiro centiem.

Kad galds un telpas uzpostas, arī pašām jātop skaistām. Videi visdraudzīgākā kleita vai cits svētku tērps ir tas, kas izņemts no skapja un vilkts atkal un atkal. Kolēģe Agnese R. (@re.agnese/ Instagram) dalījās ar savu bildi, kurā redzamā kleita godam kalpo gan ikdienas, gan svētku reizēm jau trīs gadus.

Savukārt kolēģe Kristīne (@krist1203/ Instagram) dalījās ar ieteikumiem, ja nu tomēr ir vēlme doties iepirkties: arī tādā gadījumā  nāk talkā lietoto preču bodes. Jābūt tikai vērīgam un pacietīgam. Rau,  divas 100% zīda kleitas Kristīne nopirka ārkārtīgi lēti: melnā pa 50 eiro centiem (dāņu dizains), bet otra pa pāris eiro – visiem labi zināma apģērbu zīmola dizainera līnija.

Trīs īsi likumi, iepērkoties apģērbu lietoto preču veikalā:

  1. pērkam tikai dabiskus materiālus
  2. pērkam tikai kvalitatīvus izstrādājumus
  3. pērkam tikai apģērbu, kam būs garš un laimīgs mūžs, ne pārtiku kodēm!

 


Trešais stāsts.
5. jūnijs ir Pasaules Vides diena, kas ir viens no veidiem, kā Apvienotās Nācijas veicina izpratni par vides jautājumiem pasaules mērogā. Pasaules Vides dienu katru gadu atzīmē kopš 1972. gada un katru gadu Vides dienai ir sava tēma. Šogad – bioloģiskā daudzveidība! Plašāka informācija: www.worldenvironmentday.global

Savukārt videi draudzīgu un zaļāku svinību kontekstā – šodien par dāvanām. Mēs esam par dāvanām, kuras nevar ietīt spīdīgā papīrā, apsiet ar krāsainu lentīti un gūt mirklīgu prieku. Mēs esam par pārsteigumu, par dalīšanos ar zināšanām, par palīdzēšanu, par prieku, kas ir ilgstošāks un ilgtspējīgāks. 2018. gadā, atzīmējot savu 15 gadu jubileju, visi kolektīvi stādījām priedītes. Esam piedalījusies dažādās vides sakopošanas talkās, esam dalījušies ar zināšanām, uzņemot pie sevis studentus – arī no Japānas. Un ļoti iecienīta dāvana kolēģu vidū mums ir – istabas augs podiņā. Kas priecē darbā vai mājās vēl ilgi. Līgai darbā zaļo vesels koks, Agnesei mājās milzu liels un skaists kaktuss, bet Dacei – tikai nesen dāvāta paparde jau sakuplojusi varen skaista!